Haber

AFAD’dan depremzedelere kritik uyarı: Artçı sarsıntılar hasarlı binalarda yıkıma neden olabilir, uzak duralım

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremde bilanço her geçen dakika ağırlaşıyor. Saat 19.50’de kameraların karşısına geçen AFAD Beyin Sarsıntısı Riski Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, depremle ilgili son durumu paylaştı.

CAN KAYIP SAYISI 4 bin 544

Tatar, “Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 4 bin 544. Yaralı vatandaşlarımızın sayısı 26 bin 721, yeniden bilgilere göre yıkılan bina sayısı 5 bin 775. 10 gemi çalışmalarını sürdürüyor. 100 civarında arama kurtarma için bölgede helikopter ve uçaklar var.Arama ve kutlama faaliyetlerinde çok yüksek bir noktaya gelindi.60.217 işçi görev başında.Ülkemizin dört bir yanından yoğun yardım talepleri geliyor. , özellikle deprem bölgesine.Aslında bu Türk milletine yakışan bir davranıştır.” ifadeleri kullandı.

“HASARLI BİNALARDAN UZAK DURALIM”

Depremzedelere önemli uyarılarda da bulunan Tatar, artçı sarsıntıların devam ettiğini belirterek, vatandaşlardan hasarlı binalardan uzak durmalarını istedi. Tatar, “Hasarlı binalardan uzak durmak büyük önem taşıyor. Çünkü bugüne kadar 435 artçı sarsıntı oldu. Bu tabii ki her geçen dakika artıyor. Bu tür büyük depremlerden sonra bu artçı sarsıntılar çok uzun süre devam edecek. Bu artçı sarsıntılar.” hasarlı binalarda yıkıma neden olabilir. Yıpranmış binalarda da benzer tahribata neden olabilirler. Vatandaşlarımızın bu tür yapılardan uzak durmalarını rica ediyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu