Ekonomi

Armatür sektörü ihracatı 2,3 milyar dolara ulaştı

İSTANBUL (İGFA) –Geçen yılı 4,22 milyar dolarlık ihracatla kapatan armatür, vana, vana musluğu ve sıhhi teçhizat faslında 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi ihracat rakamları açıklandı.

Sektörün Ocak-Temmuz dönemindeki ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 2 artışla 2 milyar 336 milyon dolara ulaşırken, Temmuz ayındaki ihracat bir önceki yıla göre yüzde 15,5 artışla 311 milyon dolara ulaştı. geçen yılın aynı ayı.

Kapasite kullanım oranının yüzde 70 civarında olduğu şubede ihracat birim fiyatı 5,73 dolardan 6,2’ye yükseldi.

TEPE ALMANYA’NIN İHRACATI

Sektörün temmuz ayında 43,1 milyon dolarla Almanya’ya en fazla ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden ARMATÜR Derneği Yürütme Konseyi Başkanı Gökhan Turhan, ihracatta ikinci sırayı 21,9 milyon dolarla Rusya’nın, 15,9 milyon dolarla Irak’ın üçüncü sırada yer aldığını açıkladı. Turhan, geçen yıl haziran ayına göre ABD’ye ihracatın yüzde 48 artarak 10.9 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Sanayiciler olarak 2023’ün ikinci yarısına ilişkin öngörülerinde daha temkinli davrandıklarını belirten Gökhan Turhan, “Hammadde ve enerji maliyetlerindeki artış ürünlere zam olarak yansıyor ama talep artışı olmazsa daha da yükselecek” dedi. ekonomik dengeler yolunu bulamayacak.” söz konusu.

2023 yılının ilk 6 ayında iç pazarda talebin oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Turhan, “Ancak dış pazarlarda durum biraz daha durgundu. Uluslararası arenadaki durgunluk ihracat satış kanalındaki satışlarımızı etkiledi. Nakit sıkılaştırma politikalarının uygulanması, vergi artışları, kredi Faiz oranlarının artması, krediye erişimde yaşanan zorluklar gibi nedenlerle iç piyasada talebin azalacağını ve adet bazında satışların düşeceğini düşünüyorum. bu nedenle öncelikli hedefimiz ihracat kanallarımızı geliştirmek ve sürdürülebilir ihracatımızı artırmaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu