Ekonomi

Bakan Çavuşoğlu: Liderler zirvesiyle somut adımlar atacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avaza’da düzenlenen “Avaza Zirvesi” öncesi düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları toplantısında konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, üç kardeş ülkenin dışişleri bakanları olarak ortada bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, üç ülkenin enerji ve ulaştırma bakanlarının ayrı ayrı üçlü toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi. Çavuşoğlu, “Ortak kültürel mirasımız, ortak dilimiz ve dinimiz, tarihimiz bizi birbirimize bağlıyor.”

Hem Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) hem de ikili, üçlü ve dörtlü mekanizmalarla Türk dünyasındaki çıkarları pekiştirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, “Bugünkü bakanlar toplantıları ve yarınki liderler zirvesi ile Türkiye’nin kalkınmasında somut adımlar atacağız. ticaret, enerji, ulaşım, ekonomi, gümrük, eğitim, bilim ve kültür alanlarında da ülkelerimiz arasında mal, hizmet ve iş gücü dolaşımını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ederek bölge refah ve güvenliğine önemli katkılar sağlayacağız. .”

Bakan Çavuşoğlu, görüşmenin hem zirveye hazırlık açısından hayırlı olmasını hem de üç ülke halklarına hayırlı olmasını diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu