Ekonomi

“Bankaların bölge müdürlüklerine mali özerklik tanınmalı”

DİYARBAKIR – Yeşil Ambalaj A.Ş. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilerle bir araya geldi. Genel Müdür Hasan Yeşil şirketin 2023 hedeflerini anlattı ve gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

2016 yılında üretime başladıklarını ve son 7 yılda üretimi, ihracatı ve istihdamı artırdıklarını belirten Yeşil, “Üretim süreçlerinden sonra iş süreçlerimizi tamamen dijital ortama taşımak için çalışıyoruz. Böylece şirketin kurumsal hafızasını oluşturmuş olacağız. Diyarbakır’dan Orta Doğu, Avrupa ve hatta Amerika’ya ihracat yapan 250 kişilik bir oluklu mukavva firmasıyız.”

‘GÜMRÜKTEN EN ÇOK ARAÇ ÇIKARAN FİRMAYIZ’

Diyarbakır Gümrük Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre 2022’nin ilk 11 ayında en çok araç çıkışı yapan ve beyanname veren firma olduklarını vurgulayan Hasan Yeşil, “Hem ihracat için hem de ihracat için yönelmemiz şart. bölgenin kalkınması ve istihdamın daha da artması” dedi.

Yeşil, “Çünkü zaman zaman iç pazarda istikrarsızlıklar oluyor, bizim de hedef pazarlarımızdan biri olan Ortadoğu’da zaman zaman istikrarsızlıklar oluyor. Bu da bizi hem Avrupa’ya hem de 2023’te hedef pazarımız olan Amerika’ya yöneltti. Bundan sonra da Yeşil Ambalaj’ın çalışma ve yatırımlarının devam etmesini diliyorum. Koşullar ne olursa olsun istihdamı da sosyal bir sorumluluk olarak görüyoruz.”

‘MERKEZDEKİ BANKALARIN BAZI YETKİLERİ YERİNE SİLİNMESİ GEREKİYOR’

Yatırımcıların bankalardan kredi temininde yaşadıkları sorunların sorulması üzerine Hasan Yeşil, Doğu ve Güneydoğu’daki banka müdürlüklerinin yetkilendirilmesini istedi. Yeşil, “Bölgede uzun süredir iş dünyasının konuştuğu ve üzerinde durduğu bir sorun. Finansmana ulaşmakta zorlanan firmaların sermaye göçü yaptığını, yani firmaların genel merkezlerini Diyarbakır’dan batıya kaydırdıklarını biliyoruz. Bunun iki nedeni var.

Artık Güneydoğu Anadolu’daki kamu bankaları bölge müdürlüklerinin limit tahsis yetkisi sona eriyor. Bir bankanın limit tahsisinin hiçbir etkisi yoktur. Yani bugün Bölge Müdürlüğü’nün istese de tabiri caizse 100 bin TL bile verme yetkisi yok. Dolayısıyla kredilerin değerli bir kısmı genel müdürlük tahsis birimine gitmektedir. Özellikle bazı bankalar yani limitsiz banka dışında bir kamu bankasının da 20 milyon TL tahsis limiti var. Bugünkü enflasyonda 20 milyon TL’lik yatırım yapılmayacağını aşağı yukarı tahmin ediyoruz. Bu olağan 20 milyon TL üst limittir. Kredi notu A olan firmalar için. Yani kredi notu A olan kaç firma var diye sorarsanız, Güneydoğu Bölgesi’nde muhtemelen en fazla 2-3 tane olacaktır. Başka bir bankanın 35 milyon TL yatırım kredisi tahsis limiti var. Doğal olarak bu şimdilik yetersiz görünüyor. Finansmana erişim sorununu nasıl çözebiliriz? Öncelikle Genel Müdürlüğün bazı yetkilerinin Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürlüklerine devredilmesi gerekiyor. Yani merkezdeki yetki yerele devredilmelidir. Buna mali özerklik de diyebiliriz. Bu bölgeye yatırım yapacak kişilerin kredi değerlendirmesi bölgede uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. İstanbul’daki merkez ofiste bulunan proje yatırım birimlerinin bizi dürüst ve objektif bir şekilde değerlendirmesi biraz zor.”

‘EN BÜYÜK GİDERİMİZ ENERJİ’

Yeşil, “Asgari ücretle ilgili öneriniz nedir, işveren olarak beklentiniz nedir?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Çalışana bir maliyet olarak bakmıyorum. Bir işçi bir maliyet olarak görülmelidir. Tabii kaç patronun bu anlayışa sahip olduğunu bilmiyoruz. Mutsuz bir çalışanla çok mutlu olamazsın. Sektörün ve iş dünyasının kendine göre gerçekleri olsa da patrona bir maliyeti olacağını düşünmüyorum.

Burada makul ve makul taraflar müzakere edecek. Bence 8 bin 8 bin 250 olabilir. Ancak 10 bin de olsa bize pahalıya patladığına pişman değiliz. Kendi adıma sana söyleyeyim. En büyük, en değerli tüketim güç maliyetidir. Güç maliyetlerini hesaplamamız gerekiyor. Yeşil Ambalaj olarak 2 megavatlık güneş enerjisi santrali projesi yatırımlarımıza devam ediyoruz. Elektrik maliyetlerimizi düşürmeyi düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu