Teknoloji

Bir köpek hayatta kalabilir! Perseverance son oksijenini Mars’ta üretti

Mars’taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars’ta yaşamın olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıracak araç, 30 Temmuz 2020’de kızıl gezegene doğru yola çıktı.

Şubat 2021’de yüzeye çıkması beklenen Perseverance aracı çeşitli deneylere de ev sahipliği yapıyor.

Araçta bulunan MOXIE (Mars Oxygen ISRU Experiment) isimli cihaz, Mars’taki karbondioksitten saf oksijen üretmeye odaklanıyordu.

son oksijenini üretti

NASA uzmanları, iki yıllık deneyin sonunda küçük bir köpeğin Mars’ta hayatta kalmasına yetecek kadar solunabilir havanın üretildiğini duyurdu.

Bilim insanları, MOXIE’nin şu anda 122 gram oksijen ürettiğini, bunun da küçük bir köpek için 10 saatlik solunabilir havaya eşdeğer olduğunu söyledi.

sabır

İnce Mars atmosferi için özel olarak tasarlanan MOXIE, karbondioksiti elektrokimyasal olarak oksijen ve karbon monoksit moleküllerine ayrıştırıyor.

Prototip, oksijenin saflığını ölçtükten sonra her iki gazı da atmosfere geri salıyor. Fikri test etmek için yapılmış küçük bir deney olduğu için MOXIE fazla oksijen üretmedi.

MOXIE cihazı, Mars’taki dört mevsim boyunca hem gündüz hem de gece çeşitli koşullarda çalıştı.

Geleceğin astronotları için çok önemli

Araştırmacılar, cihazın MOXIE’den yaklaşık 100 kat daha büyük bir versiyonunun, kızıl gezegeni ziyaret edecek gelecekteki astronotlar için potansiyel olarak solunabilir oksijen yaratabileceğini umuyor.

Oksijen çok fazla hacim kaplıyor, bu yüzden onu uzay görevlerinde her zaman taşımak oldukça zor. Mars’ta oksijen üretilemezse, uzay aracının büyük bir kısmının Dünya’dan taşınması için oksijene ayrılması gerekecek.

Gelecekte astronotların soluması gereken oksijenin yanı sıra, uzay araçlarının da Dünya’ya dönmek için yakıt olarak oksijene ihtiyacı olacak.

haber-imamoglu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu