Haber

Edirne’deki gazetecilerden BİK’e çağrı

EDİRNE (İĞFA) –EGD Lideri Derya Sarılarlı, TGD Lideri Orhan Doğan, AGD Lideri Murat Savaş ve TYBB Edirne Şube Lideri Erdoğan Demir tarafından ortak açıklama yapıldı.

Resmi ilan fiyatlarının düşük olmasının yerel gazeteleri zor durumda bıraktığına işaret edilen açıklamada, “Bu durum yerel gazetelerin gelirlerinin düşmesine ve zor duruma düşmesine neden oluyor. Basın İlan Kurumu (BİK) tek yetkilidir. resmi ilanların yayınlandığı kurum.Ancak bu yılki fiyatlar bu piyasa koşullarında oldukça düşük.Fiyatın yılsonuna kadar santimetre başına 70 TL artması yerel gazetelere biraz soluk verecektir.Bu anlamda bekliyoruz BİK’in yerel basının sesine kulak vermesi. 5 ay sonra yılbaşında esasen “Yıllık zam da yapılacak. Ancak yerel gazeteler ile resmi ilan yayınlayan internet sitelerinin resmi ilan fiyat tarifeleri de yükseltilmelidir.”

YEREL BASININ EN BÜYÜK GELİRİ RESMİ İLAN ÜCRETLERİ

Düşük resmi ilan fiyatlarının yerel gazetelerin gelirlerinin düşmesine neden olduğunu vurgulayan liderler, yerel gazetelerin gelirlerinin büyük bölümünü resmi ilanlardan elde ettiğini ancak resmi ilan fiyatlarının düşük olması nedeniyle gazetelerin bu gelirleri elde edemediğini söylediler.

“Yerel gazeteler gelirlerinin düşmesi nedeniyle çalışanlarını işten çıkarıyor, matbaalarını kapatıyor ve yayın alanlarını daraltıyor” diyen liderler yaptıkları açıklamalarda, “Resmi reklam fiyatlarının düşük olması yerel demokrasiyi de olumsuz etkiliyor. Yerel gazeteler baskı altına alınıyor. yerel halkın haber alma hakkının en değerli savunucularından biridir.Ancak resmi ilan fiyatlarının düşük olması nedeniyle yerel gazeteler yaşayamaz ve yerel halkın haber alma hakkı kısıtlanır.Bu böyle devam ederse yerel gazeteler gerilemeye başlayacaktır. BİK’i resmi ilan fiyatını artırmaya ve yerel halkın bilgi alma hakkını güçlendirmeye davet ediyoruz.

haber-cankaya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu