İş

Eviden ve AMD, yeni AMD hızlandırıcılı yapay zeka sunucusunu piyasaya sürüyor

PARİS, FRANSA – Atos Group’un gelişmiş bilgi işlem alanında uzmanlaşmış bir iş birimi olan Eviden, orta sınıf bir yapay zeka (AI) sunucu ailesi olan BullSequana AI 600’ün piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

AMD (NASDAQ:AMD) ile işbirliği içinde oluşturulan bu yeni seri, AMD Instinct MI300X hızlandırıcıya sahip ve yapay zeka geliştirme için 8 GPU’lu sunuculara ihtiyaç duyan işletmeleri hedefliyor.

BullSequana AI 600, maliyet ve performans arasında bir denge kurarak müşterilerin yatırımlarının karşılığını almalarını sağlamayı amaçlıyor. Önemli bilgi işlem yeteneklerine sahip olan bu ürün, geliştiricilere, veri bilimcilere ve araştırmacılara inovasyon ve hesaplamayı ilerletmede yardımcı olmak için tasarlandı.

Ürün serisi, hava soğutmalı (AI600) ve Doğrudan Sıvı Soğutma (DLC) teknolojisiyle donatılmış (AI600H) sunucular sunmaktadır. Eviden’ın hem CPU hem de GPU kartlarını soğutan DLC teknolojisi, %80’e kadar ısı tutma özelliğiyle veri merkezlerinde yoğunluk sağlarken işletmeler için maliyet tasarrufu ve ölçeklenebilirlik sağlıyor.

BullSequana AI 600 ailesindeki her sunucu iki adet 4. Nesil AMD EPYC işlemci ve sekiz adet AMD Instinct MI300X hızlandırıcı ile donatılmıştır. Infinity Fabric ağı üzerinden birbirine bağlanan bu hızlandırıcılar, diğer özelliklerinin yanı sıra 304 işlem çekirdeği ve 5,22 PFLOPS’a kadar teorik en yüksek performansa (FP8) sahip.

Eviden’dan Bruno Lecointe ve AMD’den Andrew Dieckmann, işbirliğinin yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem inovasyonunu teşvik etmeye hazır olan performans-maliyet mükemmelliği ve enerji verimliliğine odaklandığını vurguladı.

Eviden şu anda dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarının yer aldığı TOP500 listesinde 50 sisteme sahip ve ikisi TOP10’da yer alıyor. Ayrıca, exascale süper bilgisayar JUPITER’in ilk modülü JEDI, enerji tasarruflu süper bilgisayarlar için bir sıralama olan Green500’ün başında yer alıyor.

BullSequana AI ürün grubu, veri merkezlerinden uç bilişime kadar çeşitli uygulamalarda AI iş yükleri için optimize edilmiş bir dizi sunucu ve yazılım içeriyor. Teklif, etik ve gizli yapay zeka çözümleri geliştirilmesini sağlayan AB Yapay Zeka Yasası ile uyumludur.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu