Haber

Fransa’da ekrana başörtüsüyle çıkan anne İslamofobik linçlere maruz kaldı

Fransa’nın Yvelines kentinde 2 yaşındaki oğlunun yetkililere rağmen kaybolmasıyla televizyon ekranına çıkan başörtülü annenin sosyal medyada İslamofobik linç olaylarına maruz kaldığı ortaya çıktı.

İnes isimli genç anne, Cevad isimli 2 yaşındaki oğlunun ocak ayı ortasında anaokuluna gittiği sırada görevlinin kapıyı açık unutup bir süre yalınayak, tek başına ortadan kaybolduğu olayı paylaştı.

Oğlu kreşe yakın bir lokantanın önünde olan annenin, videoda kreşin bakımsızlığına dikkat çekerek olayı anlatması yankı uyandırdı.

Fransız televizyonu BFMTV’nin canlı yayında konuştuğu genç anne, kreş hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve oğlunu bir daha kreşe göndermeyi düşünmediğini söyledi.

Sosyal medyada anneye linç

Ekrana yüzü maskeli ve başörtülü olarak çıkan Anne Ines, sosyal medyada ırkçı ve ayrımcı bir kampanyanın hedefi oldu.

İslamofobik linçlere maruz kalan genç anneye sosyal medyada bazı kişiler, başörtülü kadınların çalışmak yerine evde kalmalarına rağmen neden çocuklarını kreşe gönderdiklerini anlayamadıklarını yazarak, “Onlar” ifadelerini kullandı. Diğer çalışan annelerin çocuklarının anaokuluna gitmesine engel olun” dedi.

Twitter’da bir kullanıcı, İslami örtünmeyi kınadıklarını belirterek, “Başörtüsü nefret dolu ve karanlık bir ideolojinin simgesidir” iddiasında bulundu.

Başka bir kullanıcı, “Cevad, küçük yaşta olduğu halde gözlemcinin gözü önünde çocuk odasından kaçan bir velet” dedi. terimini kullandı.

Bazı kişiler de çocuğun kreşten ayrılmasından anneyi sorumlu tuttu ve “anne çocuğuna bakmak yerine evde namaz kılmakla meşgul” yorumunu yaptı.

İslamofobi ile çaba eksikliği

Fransız yönetimi ülkede okul, iş ve ulaşımda ayrımcılığa karşı aldığı tedbir ve tedbirlere ek olarak farkındalık kampanyaları yürütse de ülkedeki aşırı sağcı politikalar bu tür olayların önüne geçemiyor.

Özellikle Müslümanlar söz konusu olduğunda Fransız basını ve hükümetin çifte standart uygulaması eleştiriliyor.

Camilerin ve Müslümanlarla ilgili kuruluşların zaman zaman İslamofobik saldırılara maruz kaldığı ülkede restoranlar, kafeler, SporBaşörtülü kadınlara yönelik ırkçı girişimler oturma odası gibi yerlerde artmaya başladı.

haberluleburgaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu