Haber

Günde 3 olan koruyucu aile başvuru sayısı deprem sonrası günde 29 bine yükseldi.

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen depremlerin ardından aralarında ünlülerin de bulunduğu 290 bin kişi, refakatsiz çocuklara vasi aile olmak için e-Devlet üzerinden başvurdu.

Depremlerin ardından depremzedelere her konuda yardımcı olmak ve yanlarında olmak için tüm Türkiye “tek yürek” oldu.

Depremzedeler için yapılan bire bir ve nakdi yardımların yanı sıra çok sayıda kişi depremde kimsesiz çocuklara sıcak bir yuva olmak için kolları sıvadı.

Depremin ilk gününden bugüne kadar kamuoyunun yakından tanıdığı çok sayıda kişi depremden etkilenen çocuklara sahip çıkmak için e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurdu.

Önceki yıllarda koruyucu aile olmak için günde ortalama 3 başvuru alınırken bu sayı 10 günde 290 bine ulaştı.

Depremzedeler için koruyucu aile hizmeti şu anda uygulanmamaktadır.

Depremzede çocuk ve bebekler önce sağlık kontrolleri ve tedavileri için hastanelere naklediliyor. Tedavileri tamamlanan çocuk ve bebekler, kimlik tespiti yapıldıktan sonra aile ve yakınlarına teslim ediliyor.

Tedavileri tamamlanan ve ailelerine ulaşılamayan refakatsiz depremzedeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurumlarda bakıma alınıyor ve gözaltına alınıyor.

Depremzedelerin kimlik tespiti yapıldıktan sonra yakınlarına kavuşturulmasına öncelik veren Bakanlık, şu anda depremzede bebek ve çocuklar için denetleyici aile hizmeti uygulamamaktadır.

Bakanlık, ailelerine ulaşılamadığı için savundukları koruyucu ailelerin refakatsiz depremzedeler için başvurularını önümüzdeki dönemde değerlendirecek.

Öte yandan kurum bakımındaki çocuklar için bakım veren bir aile olma süreci devam etmektedir.

Koruyucu aile olmanın şartları nelerdir?

Sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş arası, en az ilkokul mezunu, düzenli geliri olan, çocuğun öz anne babası veya vasisi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları koruyucu aile başvurusunda bulunabilirler.

Koruyucu ailede özellikle akraba, komşu veya çocuğa yakın olan aile dostları tercih edilmektedir.

Evli, bekar, çocuklu veya çocuksuz koruyucu aile olmak isteyen herkes ikamet ettiği ildeki e-Devlet ve il müdürlüklerine başvurabilir. Bu hizmet için eşlerin birlikte başvurmaları gerekmektedir.

Bu hizmetten yararlanmak isteyenler gerekli belge ve bilgilere Bakanlığın internet sitesinden ulaşabilirler.

gokcebeyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu