Sağlık

Kış Aylarını Kilo Almadan Geçirmek İçin 10 İpucu

Kış aylarında kilomuzu sabit tutabileceğimize dikkat çeken Dyt. Medical Park Tokat Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dr. Hilal Memnun Baynıkoğlu, “Yaz aylarında daha fazla hareket olması, sıcak havalarda daha fazla su tüketilmesi ve gecelerin kısalması nedeniyle herkes kilo vermeye yöneliyor. Ancak kışın hareket azlığı ve gece atıştırma alışkanlığı ile birer birer gelen kiloların 10 adımda rahatlıkla durdurulabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Medical Park Tokat Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği Dyt. Hilal Keyifli Baynikoğlu, kış aylarında kilo alımını önlemek için bilgi verdi.

Kış aylarında kilomuzu sabit tutabildiğimize değinen Dyt, şunları kaydetti: Hilal Memnun, Baynıkoğlu, “Yaz aylarında daha çok hareket olması, havaların sıcak olmasıyla birlikte daha çok su tüketilmesi ve gecelerin kısalması nedeniyle herkes kilo vermeye yöneliyor. Ancak kışın hareket azlığı ve gece atıştırma alışkanlığı ile birer birer gelen kiloların 10 adımda rahatlıkla durdurulabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

BU TEKLİFLER KAÇIRILMAMALI

aynen Hilal Memnun Baynikoğlu, hangi durumlarda dikkat edilmesi gerektiğini ve neler yapılabileceğini şöyle sıraladı:

  • “Vücudumuz harika çalışan bir makineden ibarettir. Makinede rastgele bir arıza kilo almanıza neden olabilir. İnsülin direnci, tiroidin düzgün çalışmaması, vitamin eksiklikleri kilo vermenizin önündeki en büyük problemlerdir. Kilo vermeye karar verdiğiniz anda kan tahlillerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.
  • Araştırmalar, günlük uyku süresi ile alınan kalori arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Normalden fazla kalori alımı nedeniyle 5 saat ve daha az uyuyan bireylerde kilo alımı gözlenir.
  • Bitki çaylarının mucizelerinden yararlanın. Yeşil çay, beyaz çay, mate çayı gibi metabolizmayı hızlandırıcı çayları günlük beslenmenize mutlaka ekleyin. Bu çayları kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri günlük doz, ikincisi ise kalp, tansiyon, böbrek yetmezliği ve gebelik gibi hastalıkların olmamasıdır. Bitki çaylarını kullanmadan önce diyetisyeninize ve doktorunuza danışınız.
  • Süt ve peynir, süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünlerini tüketirken hafif olanları tercih etmek günlük kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olur.
  • Yumurta tüketimi ile tokluk sürenizi artırabilirsiniz. Mucize besin, anne sütünden sonra en kaliteli proteindir. Güne yumurta ile başlamak 36 saat tok kalmanıza yardımcı olur. Buradaki bahis, yumurtayı yağda pişirmemektir. Haşlanmış veya omlet/menemen şeklinde tercih edilebilir.
  • Yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Yemek yaparken acı biber, kırmızı biber, kekik, köri, kimyon ve zerdeçal eklemek hem tuz tüketiminizi azaltır hem de metabolizmanızı hızlandırır.
  • Günlük hayatınızda su için bahaneler üretmemelisiniz. Kilo vermenizin en büyük destekçisi her gün içmeniz gereken sudur. Sabah kalktığınızda 2 bardak su içmek, yemeklerden önce 1 bardak su içmek, banyo yapmadan önce 1 bardak su içmek hem iştahınızı bastırır hem de metabolizmanızı hızlandırır. Günde 2-3 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin.
  • Sporu dönemsel bir aktivite olarak görmeyin ve düzenli hale getirin. Daha ulaşılabilir hedeflerle başlayın ve hedeflerinizi her hafta yapabildiğiniz ölçüde artırın. Hızlı yapacağınız sporu asla yemeklerden sonra yapmayın, en az 1,5 saat geçmesine dikkat edin.
  • Yavaş mı yiyorsunuz yoksa masadan en çabuk siz mi kalkıyorsunuz? Tokluk hissinin beyne 20. dakikada gittiğini unutmayın, yemeklerinizi yavaş yiyin, 15-20 dakika bir lokma çiğnemeye özen gösterin.
  • Her öğün sofranızda mutlaka çiğ sebze bulundurun. Mevsiminde tüketilen sebzeler hem günlük ihtiyacınız olan lif içeriğini sağlar hem de daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu