Ekonomi

Lavrov, Cape Town’daki BRICS toplantısı kapsamında Brezilya, BAE ve İranlı mevkidaşlarıyla bir araya geldi

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre Lavrov ile Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira, Rusya-Brezilya ilişkilerinin siyasi ve ticari-ekonomik bileşenlerine vurgu yaparak ikili ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin güncel konuları görüştü.

Lavrov ve Vieira, Rusya ve Brezilya’nın başta BM ve BM Güvenlik Konseyi, BRICS, G20 olmak üzere çok uluslu platformlarda iki ülkenin çıkarlarını ilgilendiren küresel ve bölgesel konularda işbirliğine ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

“İran ve Rusya ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye hazır”

Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, İran ve P5+1 ülkeleri arasında imzalanan ancak Washington’ın geri çekildiği Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak da bilinen nükleer anlaşmaya geri dönme konusundaki perspektiflerini tartıştı.

Moskova ve Tahran’ın dış politikada ulaştığı uyum düzeyinden duydukları memnuniyeti dile getiren Lavrov ve Emirabdullahiyan, ticari ve ekonomik iş birliğini geliştirmeye hazır olduklarını vurguladı.

“Rusya ve BAE dostane ikili ilişkiler geliştirme niyetinde”

Lavrov ve BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan, 1 Haziran 2018’de Moskova’da imzalanan Stratejik Ortaklık Deklarasyonu temelinde dostane ikili ilişkiler geliştirme niyetlerini de teyit ettiler.

Bu bağlamda Lavrov ve Al Nahyan, sanayi, ileri teknoloji, ulaşım, enerji, turizm ve barışçıl alan alanlarında işbirliğini teşvik etme görevlerini ele aldı ve Suriye, Yemen’deki durum da dahil olmak üzere uluslararası ve bölgesel gündemdeki değerli konuları değerlendirdi. ve Libya.

sabanozuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu