Yaşam

“Mutlaka hesaplaşmamız gerekiyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün kaleme aldığı “Roboski: Uludere’nin Gözyaşları” kitabının imza gününe katıldı. 2011 yılında yaşanan trajik olayla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Bu katliama veda etmek, faillerini ortaya çıkarmak, geleceğe umut beslemek mümkün değil” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök’ün kaleme aldığı “Roboski: Uludere’nin Gözyaşları” kitabının söyleşi ve imza gününe katıldı. CHP Parti Meclis Üyesi ve İzmir Milletvekili Adayı Rıfat Nalbantoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri Atila Sertel, Tacettin Bayır ve Kani Beko, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, siyasi parti temsilcileri. , meclis üyeleri ve vatandaşlar.

“Bu hesap vicdanlı olmayı gerektirir”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 28 Aralık 2011’de düzenlenen hava saldırısında 34 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Bunların 17’si 18 yaş altı çocuklardı. yaslarıyla hayata gözlerini yumdu. Bir duman perdesi altında, bu olayla ilgili neredeyse hiçbir şey yapılmadı. Kimse bir şey öğrenmedi. Vatandaş, devletinin adalet önünde bir engel olduğunu düşünmeye başladıysa, o zaman umutlar tükenir. Bu katliamla yüzleşmeden ve sorumluları ortaya çıkarmadan ne veda etmek ne de geleceğe umutla bakmak mümkün. Sevgili Levent Gök çok değerli bir iş çıkardı. Çünkü bu hesap vicdanlı olmayı gerektirir. Vicdan yoksa adaletin olmamasından rahatsız olmazsın. Ancak adaletin olmaması, en temel insan haklarının olmaması anlamına gelir. Levent’i bu işten vazgeçmediği için tüm kalbimle kutluyor, bize umut verdiği için teşekkür ediyorum” dedi.

“Sorumluları adalet önünde hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağız”
CHP Ankara Milletvekili ve kitabın yazarı Levent Gök, “Demokrasi; Yöneticilerin sorumlu olduğu bir hükümet şeklidir. Bir ülkede yönetenlerden hesap sorulmuyorsa, bu sorgulanamıyorsa, adalet uygulanmıyorsa, o ülkede ne yaparsanız yapın demokrasiden bahsetmeniz söz konusu değil.” Olayın yaşandığı dönem hakkında bilgi veren Gök, “Bu mezar resmi günlerce saklandı. Medyada bir karartma yaşandı. Bugün bile yaşananları tartışan vatandaşlarımız var. Olayın gerçek yüzünü anlamak ve yorum yapmak mümkün olmadı” dedi.

Gök, “Bu hesaplaşmayı yapamazsak, bunları cesaretle ortaya koyamazsak, devletimizin, Türkiye’mizin demokratik olmasını sağlayamayız. Elbette bu mücadelelerin önemli ve sürekli olması gerekiyor. Olayı kapatmaya, karartmaya çalışıyorlar. İnatla unutturmamaya çalışıyoruz. Bildiklerimizi, duyduklarımızı, yaşadıklarımızı bir kitapta toplayıp tarihe not bırakıyoruz. Bu olayın sorumluları adalet önünde hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu önsözü yazdı
Önsözünü CHP Genel Lideri ve 13.Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Hafızalarımızı tazeleyen, tarihe iz bırakan ve büyük bir acıyı unutturmayan bu kitap için Levent Gök’ü kutluyorum” sözleriyle yazdığı eser, 28 Aralık 2011’de düzenlenen hava saldırısında 34 vatandaşın yaşamını yitirdiği Uludere-Roboski’nin işi. Olayın perde arkasından bahse giriyor. Gök, TBMM İnsan Hakları Komisyonu (TBMM) üyesi olduğu dönemde 28 Aralık 2011’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan Uludere Alt Komisyonu’nda da görev yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-marmaris.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu