Haber

Palandöken Kayak Merkezi’nde Arama Kurtarma Köpekleri Görevde

Hera ve Haydut, Palandöken Kayak Merkezi’nde gerçekleştirilecek arama kurtarma faaliyetinde değerlendirilmek üzere hazır bekliyor.

Hera isimli köpeğin barınaktan sahiplenilmesinin ardından aldığı eğitimle Palandöken Kayak Merkezi’nde arama kurtarma köpeği olarak çalışmaya başladı. Bandit isimli köpek de onun izinden gidiyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ejder3200 AŞ’ye bağlı Palandöken Kayak Merkezi’nde görev yapan arama kurtarma ekipleri tarafından sahiplenilen Hera ve Haydut, çığ ve kayıplara karşı devriye çalışmalarına da katılıyor.

Bursa’da özel bir eğitim merkezinde sınavlara giren Hera, arama kurtarma eğitiminde başarılı oldu. Daha sonra Palandöken Kayak Merkezi’nde çığ ve kayıp arama konusunda uzmanlaşan Hera, arama kurtarma ekipleriyle devriye görevlerine katılıyor. Teleferik ve kar motosikletiyle dağın her noktasına giden Hera, kayak severlerin sevgisi ve ilgisiyle karşılaşıyor. Benzer şekilde Haydut’ta devam eden eğitimlerle birlikte Palandöken’in karlı tepelerinde devriye gezmeye başlayacak.

Hera zeki ve hiperaktif bir köpektir

Palandöken Kayak Merkezi arama kurtarma saha şefi Furkan Bozkurt, sahiplenildiğinde arama kurtarma köpeği olarak düşünülmeyen Hera’yı hiperaktif ve zeki olması nedeniyle Bursa’da eğitip takıma kattıklarını belirterek, “Saat 08.00’de pist açılışlarına gidiyoruz. Hera ve Haydur da bizimle geliyor. Gece kayağı yaptığımızda köpeklerimiz 19.30’da, yapmadığımız zamanlarda ise 16.30’da pisti bizimle kapatıyor. Sabah bizimle çalışmaya başlıyorlar. Normal bir arama kurtarma görevlisi gibi. İkisinin de şu ana kadar arama kurtarma tecrübesi yok. Ancak tatbikatlara katılıyorlar. Hera Bursa’da özel eğitim alıyorlar. “Eğitimini merkezde tamamladı. Orada da arama kurtarma faaliyetlerini başarıyla yürüttü. Haydut isimli köpeğimiz hızla bize adapte olmaya başladı” dedi. – ERZURUM

derecik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu