Haber

Paşinyan Macron’la Güney Kafkasya’daki durumu görüştü

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda akşam yemeğine ev sahipliği yaptı

2023 Paris Barış Forumu kapsamındaki programa Ermenistan Başbakanı da katıldı.

Paşinyan Fransa’da

Paşinyan, Macron’a sıcak karşılamasından dolayı teşekkür ederek, Ermeni-Fransız işbirliğinin her alanda geliştiğini vurguladı.

Muhataplar, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi sürecine ilişkin konuları ele aldı.

İlişkileri derinleştirecek açıklama yaptılar

Ermeni basınına göre görüşmede ekonomi, altyapı geliştirme ve diğer alanlarda işbirliğinin daha da derinleştirilmesi ve genişletilmesi konuları da görüşüldü. Taraflar bu yönde çalışmalara devam etmeye hazır olduklarını belirtti.

Bölgesel barış ve istikrarın yanı sıra Ermenistan-Avrupa Birliği işbirliği konularında da görüş alışverişinde bulundular.

“Toplantı harikaydı”

Macron’la fotoğrafını paylaşan Paşinyan, sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Başkan Emmanuel Macron ile mükemmel bir görüşme gerçekleştirdik. Harika dostluk bağlarının derinleştirilmesi ve ikili gündemin güçlendirilmesi konusunu ele aldık.

Güney Kafkasya’daki durumu anlattılar

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, AB ile işbirliğinin yanı sıra Güney Kafkasya’daki duruma ilişkin konuları da görüştüklerini sözlerine ekledi.

Paşinyan: Umarım barış anlaşması imzalarız

Nikol Paşinyan, önümüzdeki aylarda Azerbaycan’la barış anlaşması imzalamayı ve diplomatik bağlantılar kurmayı umduğunu söyledi.

“Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerinin topraklarını tanıdılar. Ermenistan bunu resmen duyurdu.”Paşinyan şunları söyledi:

Bunu 1991 Almatı Deklarasyonu’na dayanarak söylüyorum. O dönemde her iki ülke de toprakların toprak bütünlüğünü ve idari bütünlüğünü tanıdı ve belgeyi imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu