Ekonomi

Rosatom Genel Müdürü Likhachev, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile Ruppur NGS İnşaatının İlerlemesini Tartıştı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhaçev, Bangladeş’i ziyaret etti. Likhaçev, ziyareti kapsamında Bangladeş Başbakanı Pir Hasina ile görüşmeye geldi.

Ruppur Nükleer Santrali (NGS) inşaatının güncel konularının ele alındığı toplantıda taraflar, yılın en değerli etkinliği olan Güç Ünitesi 1’e taze yakıt sevkiyatına sahanın hazır olup olmadığını da ele aldı.

Likhaçev konuyla ilgili olarak şunları ifade etti: “Bangladeşli meslektaşlarımızla birlikte projenin uygulanmasının en önemli aşamalarından biri olan NGS sahasına taze nükleer yakıtın ulaştırılması aşamasına geldik. Taze yakıtın teslim edilmesiyle, yapım aşamasındaki NGS nükleer tesis statüsü kazanacak ve Bangladeş, barışçıl atom enerjisi kullanan ülkelerin ‘nükleer topluluğunun’ bir üyesi olacak.”

Toplam 2400 MW kapasiteli iki adet VVER-1200 reaktörü ile donatılan Ruppur NGS, 25 Aralık 2015 tarihli Genel Anlaşma uyarınca Bangladeş’in başkenti Dakka’ya 160 km mesafede Rus tasarımı ile inşa ediliyor. Novovoronej NGS’nin iki ünitesinde başarıyla uygulanan ve tüm uluslararası güvenlik gerekliliklerini tam olarak karşılayan 3+ Nesil VVER-1200 reaktörlü çağdaş Rus tasarımı seçilmiştir.

Rusya, dost ülkelerle işbirliğine değer vererek uluslararası ticari ve ekonomik bağlantılarını her zaman geliştirmektedir. Dış kısıtlamalara rağmen ülke ekonomisi ihracat potansiyelini artırmakta ve dünyanın her yerine mal, hizmet ve hammadde göndermektedir. Enerji sektöründe, büyük uluslararası projelerin uygulanması devam etmektedir. Rosatom ve şirketleri bu çalışmalarda aktif rol almaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ibradi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu