Haber

Sandığa gidecek olanların dikkatine! İşte seçmenlerin oy kullanma sürecini gerçekleştirecekleri 6 adım

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve bugün yapılacak 28. Milletvekili Seçimi’nde seçmenler 6 aşamalı oy kullanacak.

OYLAR YERDE TOPLANACAK VE SEÇMEN BİLGİ KAĞIDINA OY KUTUSU YAZILACAK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı binasında oy kullanma işlemi için temsilci oy kullanma kabinleri kuruldu. Buna göre, 14 Mayıs’ta seçmenler, sadece kayıtlı oldukları sandıklarda, adrese gönderilen seçmen bilgi kağıdında yazılı olan yerde ve sandıkta oy kullanacak.

Seçmenin oy kullanma işlemini gerçekleştireceği 6 adım şu şekildedir:

bir-Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin:

Vatandaşlar önce nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdını almayanlar, oy kullanacakları yeri ve sandık numarasını YSK internet sitesinden, e-Devlet portalından veya Seçmen Sorgulama taşınabilir uygulamasından öğrenebilecekler. Seçmen bilgi formunun getirilmesine gerek yoktur.

Oy kullanma saatleri ülke genelinde 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy verme süresi geldiği halde sandık başında oy kullanmak için bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oy kullanmalarına izin verir. Saat 17:00’den sonra gelen seçmenler oy kullanamayacak.

2-Üzerinde TC kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik belgenizi unutmayınız:

Sandık başına seçmen sayısı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlilik cüzdanı, askerlik hizmet belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile meclis üyelerine verilen mesleki kimlik belgesi. yüksek yargı organı, avukatlar, noterler ve askeri personel. Nüfus cüzdanı gibi fotoğraflı resmi belgelerden “tereddüt etmeden kimliğini açıklayan” birini lidere verecek ve seçmen numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini sunmayan seçmenler oy kullanamayacaktır.

3-Cep telefonu ile kabine girmeyin:

Oy kullanma yerine cep telefonu, fotoğraf makinesi, sinema kamerası gibi görüntü kaydedici veya iletişim cihazları ile girilmesi yasaklanacaktır. Bu tür cihazların, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4-Mühür dışında oy pusulasında işaretleme yapmayın:

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettikleri cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden taşmadan “TERCİH” veya “EVET” mührüne basarak oy kullanacak. Oyların geçerli sayılabilmesi için oy pusulalarının herhangi bir yerine “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında herhangi bir işaret veya işaret konulmamalıdır. Zarfın içine pusula dışında hiçbir şey konmayacaktır. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni oy isteyen seçmene yeni oy verilmeyecek.

5 –Pusulaları bir zarfa koyun:

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekilliği genel seçimi için seçmenlere iki farklı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek bir zarfa konulacak.

6-Oy kullandıktan sonra imzalamayı unutmayın:

Seçmen, zarfı sandığa koyduktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yere karşı imzasını atar.

SEÇİM KURULUNUN GÖREVLERİ

Öte yandan, seçim sabahı sandık kurulu başkanı, memur üyesi ve son seçimde en çok oy alan 5 siyasi partinin temsilcileri olan sandık kurulu da sandık başında toplanacak. 07:00’de. Sandık kurulu önce yemini okuyacak ve sandık cumhurbaşkanı tarafından mühürlenecek. Daha sonra oy zarfları sayılacak, oy pusulalarının bulunduğu paketler açılacak, zarfların ve oy pusulalarının arkası kapatılacaktır.

07.00-08.00’de hazırlıklar tamamlanacak, oy verme işlemi 08.00’de başlayacak ve 17.00’ye kadar sürecek. Saat 17.00 itibari ile sırada bekleyenler varsa, bu kişiler sandık kurul başkanı tarafından sayılarak oy kullanmalarına izin verilir. Sandık meclisi görevlisi, seçmenin kimliğini alarak sandık seçmen listesinde seçmenin adını bulacak ve incelemelerini yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Seçimi birleşik oy pusulasını vererek kabinede oy kullanmasını isteyecek. ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi birleşik oy pusulası, zarf ve mühür.

Sandık başkanı, kullanılan oyların geçersiz sayılmaması için seçmeni zarfın içine başka bir araç gereç koymamaları, sandıkların ve zarfın üzerine işaret koymamaları konusunda uyaracak ve ikinci oylama yapılmayacağını bildirecektir. kağıt verilecektir. Görme engelli seçmenler, YSK’nın oy pusulalarına uygun olarak hazırladığı şablonla bu seçimde ilk kez oy kullanabilecek. Dilerlerse sandık kurulu başkanı, bir yakını veya akrabası yoksa rastgele başka bir seçmen yardımıyla oy pusulasını şablona yerleştirerek oy kullanabilecekler.

İLK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYLAR SAYILACAK

Engelliler, felçliler, eli eksik olanlar, bariz pürüzlüler, o seçimde oy kullanmış ve o sırada sandık başında bulunan bir yakını veya rastgele başka bir yakını aracılığıyla oy kullanabilecek. akrabaları yoksa seçmen. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez. Sandık başkanı veya üyeleri, engelli seçmene yardımcı olmak için oy kullanma kabinine giremeyecek ve oy kullanma sırasında yardımcı olamayacak. Sandıklar kapatıldıktan sonra oy sayımına başlanacak. Önce Cumhurbaşkanlığı seçimi oyları, ardından milletvekilliği seçimi oyları, siyasi partilerin sandık kurulu temsilcisi üyeleriyle birlikte sayılacak. Sonuçların tutanağa geçmesinden sonra sandık kurulu başkanı tarafından iki siyasi parti üyesi kura ile belirlenecek ve oylar ilçe seçim kuruluna götürülecek.

golcukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu