Haber

U-Fest Trabzon’da Başladı: Türksat ve PTT Genel Müdürleri Gençlerle Buluştu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlediği “U-Fest”, Trabzon’da düzenlenen etkinliklerle başladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Atatürk Kültür Merkezi’nde iki gün süren festivalde Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve PTT Genel Müdürü Hakan Gülten gençlerle bir araya geldi.

Ertok burada yaptığı konuşmada Türksat’ın geçmişten günümüze gelişimi hakkında bilgiler verdi.

Son 20 yılda Türksat AŞ olarak 1994 yılında 1B uydusu ile başlayan bu sürecin 1996 yılında 1C uydusu ile devam ettiğini anlatan Ertok, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O halde 2A uydusu ve bu uyduların hepsi yani 1B, 1C, 2A uyduları şu anda hizmette değil. Ömrünü tamamlamış uydular. Şu anda 3A uydumuzla 3 farklı yörüngede haberleşme hizmeti veriyoruz ve 3A, 4A, 4B, 5A, 5B uyduları, toplam 5 haberleşme uydusu. Bu aslında “Bizim gibi bölgesel bir uydu operatörü için 5 haberleşme uydusuna sahip olmak çok önemli bir yatırım.”

“5A ve 5B uydularıyla yörünge sayısını 3’e çıkardık”

Ertok, 2021 yılında 5A ve 5B uydularıyla yörünge sayısını 3’e çıkardıklarını, uydu sayısını artırarak önemli bir kapasite artışı sağladıklarını vurguladı.

Günümüzde TV yayıncılığı ve veri iletişiminde uydu iletişiminin kullanıldığını belirten Ertok, “Özellikle yaptığımız 5B uydusu aslında veri iletişimine yönelik yapılmış bir yatırımdır. Gelişen teknolojiyi ülkemiz ve kapsama alanımızdaki tüm bölgelere sunmaya çalışıyoruz. Geçmişten bugüne kazandığımız 30 yıllık tecrübeyle.” dedi.

Türksat’ın evrensel hizmetleri hakkında bilgi veren Ertok, “Mobil iletişimi olmayan köylerimize 4.5G baz istasyonları kuruyoruz.” söz konusu.

“6A uydusu gerçekten ülkemize büyük değer katan bir proje”

Türksat 6A’nın hizmete alınmasıyla ilgili bilgi veren Ertok, şu ifadeleri kullandı:

“Türksat 6A’yı inşallah haziran ayında fırlatmayı hedefliyoruz, şu anki planlamamız da o yönde. Türksat 6A uydusu yaklaşık 10 yıllık geçmişi olan bir proje. Aslında Türkiye’nin en büyük atılım projelerinden biri. Ülkemizde bir haberleşme uydusunun tasarlandığını, üretildiğini, “Tüm test süreçleri birlikte yürütülüyor. Şu anda son aşamadayız.”

Uydunun uçuş modelinin hazır olduğuna dikkat çeken Ertok, şöyle konuştu:

“Uzaya gönderilen uçuş modeli dediğimiz uydunun uçuş modeli halihazırda hazır ve sistem seviyesi testleri yapıldı. Son olarak bu hafta antenlerin uzaydaki performanslarının ölçüleceği anten testleri başladı. Ölçüldü. Test yaklaşık bir ay sürecek. Ondan sonra belki bir iki küçük test daha olur. Nisan ayının sonunu tahmin ediyorum.” “Şimdi paketlenecek ve Mayıs ayı civarında fırlatma merkezine gönderilecek.”

Fırlatma hazırlık sürecinin yaklaşık 1,5 ay sürdüğünü belirten Ertok, “6A uydusu gerçekten ülkemize büyük değer katan bir proje. Bu projede binlerce mühendis çalıştı.” İfadesini kullandı.

“İlk radyo yayınını yapan PTT”

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, PTT’nin kuruluşu ve tarihçesi hakkında bilgi verdi.

PTT sayesinde birçok teknolojik gelişmeye ulaşıldığını anlatan Gülten, şöyle konuştu:

“Tek tek saymak gerekirse önce telgraf PTT’de yaratıldı, sonra telefon ve internet. Bunları biliyoruz ama bilmediklerimiz de var. Mesela ilk radyo yayını PTT’den yapıldı, Sirkeci binamızdan. Şu anda bildiğiniz gibi Çamlıca kulesinde İstanbul’daki 100 istasyonun tamamı var. “Radyoların tamamı tek kuleden yayın yapıyor. PTT AŞ olarak biz işletiyoruz.”

Gülten, insanların “PTT neden radyo yayını yapıyor?” sorusunu sorduğunu belirtti. “Aslında ilk radyo yayınını yapan PTT’dir” dedi. Şeklinde konuştu.

İlk radyo yayınına ilişkin bilgi veren Gülten, ilk radyo kaydını salonda gençlere dinletti.

Gülten ayrıca ulusal staj programı, Türkiye kartı, PTT AVM ve kişiye özel pul basımı hakkında da bilgi verdi.

Konuşmaların ardından program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

bismilajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu