Haber

Yıllarca baharatını kullandığı firmalara dava açtı: Zehir yuttum

Akademisyen ve avukat Prof. Dr. Mehmet Köksal, yıllardır kullandığı baharatların yasaklı kanserojen unsur içerdiğini öne sürerek iki şirkete 35 bin lira manevi tazminat davası açtı.

İstanbul Tüketici Mahkemesi’nde açılan davaya göre, Singapur Gıda Kurumu (SFA) tarafından 3 Kasım 2022’de yapılan kamuoyu duyurusunda, bir Türk firmasına ait sumak, tatlı biber ve tavuk baharatı ürünlerinin, kullanılması yasak olan kanserojen elementler içerdiği belirlendi. Bu şirketin gıdalarda kullandığı ve eserlerine el konulduğu bildirildi. Halkın gündemine oturan haberin ardından açıklama yapan baharat firması, iddiaların asılsız olduğunu ve laboratuvar maliyetlerinin normal olduğunu tüketicilere iletti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde bu firmanın sumak işlerinde renklendirici madde tespit edilmiş ve eserler piyasadan toplatılmıştır.

‘MANEVİ AŞAĞIDAYDI’

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre akademisyen ve avukat Prof. Dr. Mehmet Köksal, bu şirketlerin çalışmalarını kullandığını ve avukatı aracılığıyla mahkemeye başvurduğunu belirtti. Mahkemeye sunulan dilekçede, “Müvekkil uzun yıllar bu firmanın eserlerini her geçen gün zehirlendiğinin farkında olmadan kullanmıştır. Müvekkil, çağının prestijiyle, insan yetiştirmenin en verimli döneminde ve topluma faydalı birçok projeye imza atarken, yavaş yavaş zehir yuttuğunu öğrenerek ailesinin zehirlenmesine sebep oldu ve kendisi de zehirlendi. ruhsal olarak üzgün. Açmış olduğumuz bu dava, sanık tarafından üretilen ‘zehirli’ olduğundan şüphelenilen baharatlar nedeniyle müvekkilin hayatından kaybettiği zamanı ve boşa giden sağlığını geri getiremeyecektir. Mahkemenize göndereceğimiz baharatların laboratuvarda test edilerek insan sağlığına zararlı olup olmadığı ve yasaklanmış maddeler içerip içermediğinin tespit edilmesini istiyoruz. Ayrıca iki şirketten şimdilik 35 bin lira manevi tazminatın tahsil edilmesini istiyoruz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu