Teknoloji

YouTube’da Sesinizi veya Yüzünüzü Kullanan Deepfake Videoları Kaldırtabileceksiniz

Dünyanın en popüler çevrim içi video platformu YouTube’dan dikkat çekici bir hamle geldi. Platform, deepfake teknolojisi ile üretilen görüntü ve seslerle ilgili yeni bir karar aldı. YouTube tarafından alınan karara göre kullanıcılar, kendi ses veya yüzlerini içeren deepfake videoların kaldırılması için YouTube’a başvuru yapabilecekler.

YouTube, söz konusu yenilik için Gizlilik Politikaları‘nda güncelleme yaptı. Bu güncelleme kapsamında kullanıcıya, deepfake ile oluşturulan videolar için doğrudan kaldırtabilme hakkı tanındı. Böylelikle deepfake kaynaklı mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Deepfake video oluşturan kanalın 48 saat süresi olacak

Diyelim ki YouTube’daki bir kanal, sizin sesinizi veya görüntünüzü kullanarak deepfake video oluşturdu. Siz de bu videonun kaldırılmasını talep ettiniz. YouTube, videonun kaldırılması için kanal sahibine 48 saat süre verecek. Video bu süre içerisinde kaldırılmaz ise YouTube devreye girecek ve bir inceleme başlatacak. Bu inceleme kapsamında videonun gerçekten deepfake olup olmadığı araştırılacak. Deepfake tespit edilirse video kaldırılacak.

Son birkaç yıldır hayatımızda olan deepfake teknolojisi, yapay zekânın gelişmesi ile oldukça tehlikeli bir noktaya ulaştı. Artık internet ortamında sesini veya fotoğrafını paylaşmış herhangi birisi, deepfake mağduru olabilir. İşte YouTube’un aldığı karar, bunun önüne geçilmesini sağlayacak gibi görünüyor.

manyashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu