Haber

7 soruda Amasra davası: Kaza, kader değil; katliam

AMASRA –Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) madeninde çıkan yangın ve kömür tozu patlaması sonucu 43 madencinin yaşamını yitirdiği davaya yarın başlanacak.

14 Ekim 2022’de meydana gelen patlamayla ilgili Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi Amasra’da madencileri anıldı ve basın açıklamasıyla çağrı yapıldı. Amasra’daki Madenciler Anıtı önünde yapılan açıklamaya, madenci aileleri, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, madenci ailelerinin avukatlarının yanı sıra Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da katıldı.

Basın açıklamasında “Kaza kader değildir; katliam vurgusu yapıldı. Bartın Adliyesi’nde başlayacak duruşma öncesi 14 Ekim 2022’den bu yana yaşanan gelişmeler şöyle:

Patlamanın nedeni neydi?

Patlamanın ana nedenlerinden biri de patlamanın meydana geldiği TTK’ya bağlı Amasra Taşkömürü İşletmesi’ndeki (ATİM) havalandırma sisteminin eski olması ve ihale yapılmasına rağmen yenilenmemiş olması. 3 yıl. Ayrıca ön bilirkişi raporuna göre madende yangın ve kömür tozu patlaması meydana geldi. Bu da grizu patlamasına neden olan metan gazını ölçen sensörlerin ve kömür tozu patlamasına karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu gösteriyor.

Ön bilirkişi raporu ne diyor?

Madendeki patlamayla ilgili hazırlanan ön bilirkişi raporunda ihmal zinciri sıralanıyor. Raporda, madendeki havalandırma sisteminin yetersizliği, teknik eleman sayısının azlığı, bakanlık denetimlerinin yetersizliği ve metan gazı seviyesinin her zaman riskli seviyelerde olmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmaması dikkat çekiyor.

Soruşturma nasıl başladı?

28 Ekim 2022’de meydana gelen patlamadan 14 gün sonra 25 kişi gözaltına alındı, 24 kişi gözaltına alındı. Kalan 1 kişi ise patlamada yaralanan kardeşine eşlik ettiği için gözaltına alınmadı. Gözaltı işlemlerinin ardından madenin kurum müdürü Cihat Özdemir, kurum müdür yardımcısı Salih Atmaca, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, iş güvenliği şube müdür yardımcısı Volkan Soylu, işletme başmühendisi Mehmet Tural, mühendisler Levent Aydın, İbrahim Hakan Mengeş ve Şahan tutuklandı. Kahraman tutuklandı. Diğer zanlılardan bazıları ise “Hakkında” adı verilen kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

suçlama nedir?

43 madencinin yaşamını yitirdiği patlamayla ilgili hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklardan 4’ünün “muhtemel kasten öldürme”, 4’ü tutuklu 19 sanığın “kasten öldürme” suçundan cezalandırılması isteniyor. İddianamede, “muhtemel cinayet” suçunu işledikleri iddia edilen sanıklar Cihat Özdemir, Salih Atmaca, Selçuk Ekmekçi ve Volkan Soylu’nun 1,80 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. 4’ü tutuklu 19 sanığın “kasten taksir” kabahatini işledikleri gerekçesiyle 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Bakanlık yetkilileri ve müfettişler neden yargılanmıyor?

Soruşturma kapsamında hazırlanan ön ekspertiz raporunda, madeni denetleyen TTK Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin de Enerji Bakanlığı’ndan sorumlu olduğuna dikkat çekildi. Bu ihbar üzerine Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, Operasyon Daire Başkanı Tevfik Baş, İş Güvenliği Daire Başkanı Ahmet Sarıalioğlu, maden mühendisleri Murat Ayas, Sevin Vatansever ve başmüfettişler İrfan hakkında soruşturma izni istedi. İtimat ve Cemal Tekin. . “Görevi kötüye kullanmakla” suçlanan memur ve müfettişler hakkında soruşturma izni talebi Çalışma Bakanlığı tarafından reddedildi. Enerji Bakanlığı, taleple ilgili kararın bilirkişi raporunun yayınlanmasından sonra verileceğini savcılığa bildirdi.

TTK Genel Müdürü’nün sicilinde neler var?

Hakkında inceleme izni istenen ancak Enerji Bakanlığı tarafından bilirkişi raporunun beklenmesine karar verilen TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun mayın patlamalarıyla ilgili sicili yüksek. Eroğlu, TTK Genel Müdürü olmadan önce Zonguldak’ta Kozlu Kurum Müdürü olarak görev yapıyordu. Kozlu madeninde 7 Ocak 2013’te meydana gelen patlamada 8 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili davada yargılanan Eroğlu, “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ekspertiz raporu neden düzenlenemiyor?

Patlamanın meydana geldiği madende arama için hazırlıklara geçtiğimiz mart ayında başlandı. Ancak bu keşif hazırlığı 16 Mart’ta durduruldu. Patlamanın ardından madende kurulan barajlar kaldırılırken çıkan yangınla arama hazırlıkları tamamlandı. Tedbir barajlarının kaldırılmasının ardından madende yeni bir metan gazı ve kömür tozu patlaması meydana gelmiş olabileceği belirtiliyor. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, tespitte delillerin gizlendiği şüphesini ortadan kaldırmak için bağımsız gözlemci katılımı ve kamera kaydı talebinde bulundu ve bu talepleri, davanın görüldüğü Bartın Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. duyulmaktı.

golovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu