Ekonomi

ABD Hazinesi’nin nakit seviyesi 2017’den beri en düşük seviyede

ABD Hazine Bakanlığı,Hazine’nin nakit istikrarına ilişkin bilgileri açıkladı.

Buna göre ABD Hazinesinin nakit seviyesi Perşembe günü itibarıyla 38,8 milyar dolara geriledi. Bu oran önceki gündü. 49,5 milyar dolar seviyesindeydi.

Goldman Sachs ayrıca 19 Mayıs’ta ABD Hazine Bakanlığı’nın nakit seviyesinin 8-9 Haziran’a kadar 30 milyar doların altına düşeceğini öngördü. Bu durumun federal hükümetin yükümlülüklerini yerine getirme kapasitesini olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Hazine, borç limiti artırılmazsa 5 Haziran’dan itibaren nakit sıkıntısı yaşayabilir

ABD, 19 Ocak’ta 31.4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı ve ABD Hazinesi, sınırı aşmamak için inanılmaz önlemler almaya başladı.

Hazine Bakanlığı, söz konusu olağanüstü tedbirlerin Haziran ayı başına kadar tüketilebileceği uyarısında bulunmuştu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye borç limiti konusunda gönderdiği bir mektupta, mevcut verilere göre Hazine’nin Kongre’nin zam yapmaması veya yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda yükümlülüklerini yerine getirmek için yeterli kaynağa sahip olmayacağını iddia ediyor. 5 Haziran’a kadar borç limitini askıya aldığını bildirdi.

Söz konusu tarih yaklaşmasına rağmen Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında bütçe sınırının artırılmasına yönelik müzakerelerde ilerleme kaydedilmiş ancak şu anda bir anlaşmaya varılamamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu