Haber

Azerbaycan, 13 Ermeni askerin cesetlerini iade etti

Azerbaycan, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla Azerbaycan-Ermenistan sınırında başlayan çatışmalarda hayatını kaybeden 13 Ermeni askerin cansız bedenlerini Ermenistan’a teslim etti.

Azerbaycan Esir, Kayıp ve Rehin Alınmış Vatandaşlardan Sorumlu Devlet Komisyonu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 12-13 Eylül tarihlerinde Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne yönelik provokasyonların önlenmesi sonucunda hayatını kaybeden 13 Ermeni askerin cansız vücutlarında yapılan denetimlerin akabinde darp izlerinin olmadığının tespit edildiği ve Milletlerarası Kızılhaç Komitesi’nin arabuluculuğuyla Ermenistan’a teslim edildiği bildirildi. Komiteden, Ermeni askerlerin cesetlerinin karşı tarafa teslim edilmesi sürecinin devam edeceği belirtildi.

Azerbaycan, daha evvel 100’den fazla Ermeni askerin cesetlerinin karşı tarafa teslim edildiğini duyurmuştu.

Çatışmalarda 79 Azerbaycan askeri şehit olmuştu

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, 12 Eylül’den itibaren Azerbaycan-Ermenistan sonunun Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan vilayetleri istikametlerinde büyük çaplı provokasyonlarda bulunmuştu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çatışmalarda 79 Azerbaycan askerinin şehit olduğu, 282 askerin ise yaralandığı belirtilmişti. Ermenistan ise meyyit ve kayıp asker sayısını ise 207 olarak duyurmuştu. – BAKÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu