Haber

Blockchain Teknolojisi Y Kuşağı Mağaralarını Daha Erişilebilir Hale Getiriyor

LANZHOU, 9 Aralık (Xinhua) — Çin Perşembe günü, ülkenin kuzeybatısındaki Gansu Eyaletindeki 6.000 yıllık mağara sitelerinin dijital görüntülerini dünyanın dört bir yanındaki insanlarla paylaşmak için blockchain teknolojisiyle desteklenen bir kültürel miras dijital platformunu başlattı.

Dunhuang Akademisi ve Çin’in teknoloji devi Tencent tarafından ortaklaşa geliştirilen platform, dünya kültürel miras alanları Mogao Mağaraları ve Bingling dahil olmak üzere mağaralarda korunan duvar fotoğrafları ve Dunhuang el yazmalarının dijital taranması da dahil olmak üzere 6.500’den fazla yüksek çözünürlüklü malzeme kesiminin gerçek zamanlı olarak görüntülenmesini sağlıyor. Tapınak Mağaraları. olarak kullanılabilir

Akademiye göre, bundan önce, insanların bu dijital kaynakları kullanma yetkisi almadan önce bir hafta kadar beklemesi gerekiyordu.

Platform ayrıca insanları bu kültürel kaynaklarla kültürel ve yaratıcı çalışmaların tasarımına katılmaya ve yaratımlarından elde edilen karı paylaşmaya davet ediyor.

Akademi direktörü Su Bomin, Dunhuang Akademisi’nin 1990’larda Mogao Mağaraları ve diğer mağara tapınaklarının dijital versiyonlarını oluşturmak için bir dijitalleştirme projesi başlatarak muazzam dijital kültürel kaynaklar biriktirdiğini belirterek, bu tanımlayıcı araçların ilk setinin indirilmek üzere halka açıldığını ekledi. ilk kez.

Tencent’in pazarlama ve halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Li Hang, yüz tanıma ve kimlik doğrulama için yapay zeka gibi diğer teknolojilerle birlikte şeffaf, değişmez ve izlenebilir blockchain teknolojisinin dijital pazarı düzenlemek ve korumak için doğrulanabilir bir süreç kontrol izi sağladığını söyledi. dijital eserlerin fikri mülkiyeti. sağlayabileceğini söyledi.

Ulusal Kültürel Miras İdaresi yetkilisi Luo Jing, bunun kültürel kalıntılar alanında dijital kaynak hizmetleri sağlamak için öncü bir girişim olduğunu ve kaynak kullanımının sürdürülebilir gelişimini destekleyebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu