Haber

Türkiye ve Rusya heyetleri buluşuyor! Doğalgaz görüşmeleri masaya yatırılacak

Bloomberg’e konuşan Türk yetkililer, bugün Rus heyetiyle görüşeceklerini ve Türkiye’nin Ankara’da bir Rus heyetini ağırlayacağını, Rusya’dan ithal edilen doğalgazın fiyatında yüzde 25’in üzerinde indirim talep edileceğini söyledi.

İSTİŞARELER BAŞLADI

Haberde, Avrupa’nın güç darboğazı yaşadığı bir dönemde olası bir anlaşmanın faydalı olacağından bahsedildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Verşinin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetler arasında bugün başlayan iki ülke istişareleri Cuma günü devam edecek.

TAHIL KORİDORU KONUSU DA ELE VERİLECEK

İstanbul’da gerçekleştirilecek toplantı kapsamında, Birleşmiş Milletler Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uygulanmasının yanı sıra Suriye, Libya ve Filistin gibi bölgesel konuların ele alınması öngörülüyor. Türkiye, 2021 yılında 69 milyar metreküp olan toplam doğal gaz ithalatının yaklaşık yarısını Rusya’dan sağladı.

YENİ GAZ MERKEZİ GÖRÜŞME YAPILDI

Ayrıca Rusya, Avrupa yaptırımlarının ardından gazını satabileceği pazarlar arıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’de yeni bir gaz merkezi kurulması önerisiyle yakından ilgilendiğini açıklamıştı. Bu merkezin güç eserlerini Avrupa’ya taşımak için kullanılabileceği söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu