Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: Delegelerin iradesini kimse ipotek altına alamaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun olağan kurultayda başkanlığa aday olmak için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na imza vermediği iddialarına ilişkin, “CHP’de demokrasi vardır. Hayır” dedi. Delegelerin iradesi ipotek altına alınabilir. Delegeler “O özgürdür. Ekrem Bey partimizin 1368 delegesinden biridir, kendi kararıdır.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklama yapan Öztrak, Cumhuriyetin millet iradesinin her şeyin üstünde olması anlamına geldiğini, adım adım örülmüş demokrasi yolunda ilk ve en önemli adım olduğunu belirtti.

Hükümetin Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünü “sıradan, sıradan” bir şekilde geçirdiğini savunan Öztrak, Cumhuriyetin kıymetli yıldönümlerinde yapılan ve tarihe geçen hazırlıkların ve faaliyetlerin 100’üncü yılda gerçekleşmediğini savundu.

100’üncü yılı hakkıyla kutlamanın her neslin ulaşamayacağı bir erdem olduğunu vurgulayan Öztrak, “Bu heyecan, bugün ihtiyaç duyduğumuz müştereklik ve beraberliğimizi canlı tutmak için büyük bir fırsat. Ama siyasetini milleti ayırma üzerine kuran bir yönetim. birleştirmemek böylesine büyük bir fırsatı boşa harcadı.” dedi.

Öztrak, milletin ve CHP’nin Cumhuriyetin 100’üncü yılını büyük bir coşkuyla kutladığını belirtti.

Öztrak, İsrail-Filistin çatışmasında hükümetin izlediği politikayı eleştirerek, dış politikanın iç politikaya alet edildiğini savundu.

Öztrak, “Bizce masum çocuklara, kadınlara, sivillere yönelik her saldırı, kim yaparsa yapsın, nereden gelirse gelsin terördür. Terörü değerlendirirken kimin yaptığına değil, ne yapıldığına bakarız. Terörün gerekçesi olamaz.Ne dava ne de saldırı “Verilen cevap terörü meşrulaştırmaz.” denildi.

“Para birimimiz dolar karşısında pul pul olmaya devam ediyor”

Gençlerin okuyup geleceklerini inşa etmeye çalıştıklarını belirten Öztrak, devletin gençlere doğru düzgün yurt ve doğru beslenme sağlayamadığını, birçok üniversite öğrencisinin çalışmak zorunda kaldığını öne sürdü.

Gençlerini koruyamayan, kucaklayamayan, onlara umut veremeyen bir ülkenin geleceğine umutla bakamayacağını belirten Öztrak, halen Meclis’te görüşülmekte olan Kalkınma Planı’na göre her beş gençten birinin genç olduğunu söyledi. 2028 yılında insanlar hâlâ ne eğitim görüyor ne de çalışıyor olacak.

devlet ekonomiPolitikayı eleştiren Öztrak, hükümetin ekonominin can damarını dışarıdan gelen paraya bağladığını, cari açığı ve dış borcu artırdığını savundu.

Seçimlerden sonraki 4 ayda Türkiye’ye siyasi ilginin 4 kattan fazla arttığını belirten Öztrak, şöyle konuştu:

“Aynı dönemde siyasi faiz oranı, karşılaştırdığımız birçok ülkede ya düştü ya da sabit kaldı. Sadece birkaç ülkede, örneğin savaş halindeki Rusya’da yükseldi. Yani faiz oranlarındaki artış, Ülkemizin dünyadaki gelişmelerle açıklayacak hiçbir şeyi yok. Bugün Rusya’da faiz yüzde 13, ülkemizde siyasi faiz şu anda Arjantin’den sonra dünyada en yüksek faiz uygulayan ülkeyiz. Zimbabve ve Venezuela. Geçen haftaki 500 baz puanlık yükselişe rağmen paramız dolar karşısında değersizliğini sürdürüyor.”

Öztrak, hükümetin dış politikayı iç politikanın malzemesi olarak kullandığı sürece ekonomide istikrarın sağlanamayacağını söyledi.

Öztrak, ülkenin artık demokrasi olarak tanımlanmadığını, yabancı yatırımcıların raporlarında da bunun yazılmaya başladığını iddia ederek, şöyle konuştu: “Bir ülkede hukuk, ekonomi, istikrar ve inanç zemin kazanmaya başladığında o ülkenin itibarı da artar. Diplomaside ses dinlenmiyor.” söz konusu.

Partisinin 38. Olağan Kurultayı’nın bu hafta sonunda yapılacağını hatırlatan Öztrak, “Partimizin 100. yılında kongremiz demokrasi şöleni olacaktır. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına daha güçlü gireceğiz. 100 yıl önce tam bağımsızlık ve milli egemenlik için yola çıkan büyük Atatürk ve yoldaşlarıyla gurur duyuyoruz.” “Aldığımız miras asla pes etmemektir.” dedi.

“Hiç kimse delegelerin iradesini ipotek altına alamaz”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının ardından bir basın mensubuna, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kurultay adaylığına CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından sadece Ekrem İmamoğlu’nun imza atmadığı söyleniyor. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?” Öztrak, “CHP’de demokrasi vardır. Kimse delegenin iradesini ipotek altına alamaz. Delegeler özgürdür. Sayın Ekrem partimizin 1368 delegesinden biridir, kendi takdiridir.” Cevap verdi.

ipekyolu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu