Ekonomi

Cleveland Federal Reserve Başkanı Loretta Mester Haziran 2024’te emekli olacak

Cleveland Federal Rezerv Lideri Loretta Mester, Haziran 2024’te emekli olacağını duyurdu. “Politika şahini” olarak bilinen Mester, Federal Rezerv sisteminde önemli bir figür haline geldi ve özellikle enflasyon kontrolüne yaklaşımıyla tanındı. Cleveland Fed şu anda Mester’ın halefini arıyor.

Mester’in bugünkü açıklaması, artan petrol ve gaz fiyatları nedeniyle potansiyel enflasyona ilişkin dile getirdiği endişelerin ardından geldi. Bu endişelerin Federal Reserve’ün politika faiz oranı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Faiz oranları sabit kalırken, Federal Reserve gelecekte bir artış öngörüyor ve yüksek oranları korumayı planlıyor.

Mester’ın Federal Reserve’deki kariyeri 1985 yılında Philadelphia Fed’de başladı. Bir ekonomist olarak göreve başlayarak kıdemli ekonomik danışmanlığa yükseldi ve daha sonra başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Haziran 2014’te Cleveland Fed’in Başkanı olarak göreve başladı.

Onun emekliliği, Federal Rezerv sistemi içindeki daha büyük bir liderlik geçişinin bir parçası. Geçtiğimiz yıl Boston, Chicago, Dallas ve Kansas City’deki bölgesel Fed’lerde yeni atamalar yapıldı. Ayrıca Ağustos ayında James Bullard’ın ayrılmasının ardından St. Louis Fed de yerine yeni birini arıyor.

Federal Rezerv sistemi, Washington’daki yedi üyeli bir yönetim kurulundan ve ülke çapındaki 12 bölgesel bankadan oluşur. Faiz oranı kararları bölge liderlerinin dönüşümlü oylarıyla alınıyor. Dikkat çekici bir şekilde, yalnızca New York Fed Lideri kalıcı oy hakkına sahiptir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu