Yaşam

Emekli Olunca Ege’de Yaşamak İsteyenler İçin En Güzel Sahil İlçeleri ve Kasabaları

Her ailede, emekli olduğunda Ege’de küçük bir kasabaya yerleşip rahat edeceğini söyleyen biri (mesela kız kardeşim) mutlaka vardır. Emekliliğin tadını Ege’de çıkarmak herkesin hayali olduğundan, bunu isteyenler ya da ‘neden olmasın, belki ben de Ege’ye yerleşebilirim’ diyenler için bu listeyi hazırladık. Maalesef deniz kenarında olduğundan fiyat farkı olacaktır. Emeklilik hayalinin Neptün kadar uzakta olduğu ancak hayalin bile midelerimizde kelebekler uçuşmasına neden olacağı yazının detaylarına gelin birlikte bakalım.

1. İzmir – Eski Foça

İzmir tüm ilçeleri ve sahil kasabalarıyla oldukça beğeniliyor ama ‘işte bu’ dediğimiz birkaç yer de var. Listenin başında Eski Foça yer alıyor. Karakum ve Karaburun plajları veya mavi bayraklı denizi olan Çanak Plajı ile; Siren Kayalıkları, Athena Tapınağı, Kybele Açık Hava Tapınağı, Arkaik Duvar ve Herodot Duvarı, Pers Mozolesi ile tarihi dokusuyla Eski Foça emeklilik hayaliniz olabilir.

2. İzmir – Dikili, Bademli

İzmir’in bir diğer rüya kenti ise Bademli’dir. Dikili’de bulunan Bademli, zeytin ağaçları, koyları, plajları, tarihi ve turistik güzellikleri ile İzmir’e sadece 2 saat uzaklıktadır. Sakin bir yer isteyip, telaşlı hayattan uzaklaşmak isteyenler çok beğenecektir.

3. İzmir – Seferihisar, Sığacık

Sığacık, İzmir’de huzur ve sükunet denilince akla gelen ilk üç ilçeden biridir. Daha çok pazarlarıyla ünlü olan Sığacık, kerpiç evleri, arnavut kaldırımlı sokakları ve kapıları rengarenk çiçekli evleriyle emeklilik hayalinizin vücut bulmuş hali.

4. Muğla – Datça

3b balı, bademi ve balığıyla ünlü Datça, aslında hem Ege’nin hem de Akdeniz’in buluşma noktasıdır. Knidos Antik Kenti, Gelidonya Deniz Feneri, tarihi yel değirmenleri ve Aşk Yolu ile büyük beğeni topluyor. Birbirinden güzel koyları ve plajları ile denizin keyfini de çıkarabilirsiniz.

5. Muğla – Milas, Güllük

Kalabalığı sevmeyen tatilcilerin gözdesi olsa da Güllük, ‘burada yaşlanacağım’ diyenlerin de tercihi. Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük, hangi taraftan olursanız olun denizi görebileceğiniz bir beldedir.

6. Çanakkale- Ayvacık, Küçükkuyu

İsmi küçük ama başlı başına büyük olan Küçükkuyu’nun bir yanında Kaz Dağları, diğer yanında ise Ege Denizi bulunmaktadır. Doğal durum böyle olunca size sadece bu muhteşem kasabanın tadını çıkarmak kalıyor.

7. Çanakkale – Ayvacık, Babakale

Ayvacık’ın bir diğer güzel ilçesi ise Babakale’dir. Güneşin bile abartmadan daha güzel doğduğu bu kasabaya inanamayacaksınız ama yine de doğallığını koruyor (umarım hep böyle kalır). Gün batımıyla birlikte huzurun yeryüzüne indiği bu kasaba sanki hayallerimizi süslüyor.

8. İzmir – Karaburun, Mordoğan

70’den fazla nergis çeşidiyle kutlanan Mordoğan, sakinliği, yüksek oksijen oranı ve en virajlı yollarıyla ünlü. Çeşme kadar bilinmese de benim gibi huzur arayanlar için İzmir’deki sayılı yerlerden biri.

9. İzmir – Urla, Çeşmealtı

Çeşmealtı denilince akla gelenler; bol oksijen, düşük nem, berrak deniz ve muhteşem gün batımı… İzmir’in Urla ilçesinde bir liman kenti olan Çeşmealtı’nın tarihi M.Ö.’ye kadar uzanır. 4000 yıl öncesine kadar uzanır. Bu tatlı, kalabalık olmayan kasaba gerçekten favori…

10. İzmir – Ödemiş, Birgi

Kendinizi eski konakların ortasında yaşadığınızı hayal edip çok sevdim diyorsanız Ödemiş Birgi tam size göre. Tarihe tanıklık eden konaklarıyla doğal dokusunu asla kaybetmeyen Birgi, emeklilik planlarınız arasında mutlaka yer almalıdır.

11. Muğla – Bodrum, Mazıköy

Hem Muğla’da Bodrum’da yaşamak hem de Bodrum’a uzak olmak istiyorsanız bu tuhaf arzunuzu karşılayacak tek bir kasaba var: Mazı! Belki de bu özelliği bu kasabanın en çekici yanı olabilir. El değmemiş koylara da ev sahipliği yapan Mazı, sempatik bir sahil kasabasıdır.

12. Muğla – Ula, Akyaka

Şahsen emekliliğimi geçirmek istediğim yer Akyaka’dır ve sadece benim değil, bu bölgeye aşık olan herkesin emeklilik hayallerinin de olduğunu düşünüyorum. Eskisi kadar sakin olmasa da hâlâ keşfedilmeyi bekleyen bir yer olan Akyaka, çam kokuları ve deniziyle sizi cezbedecek.

13. Aydın – Kuşadası, Güzelçamlı

İnanamayacaksınız Güzelçamlı, Kuşadası’nda olmasına rağmen çok iyi korunmuş bir doğaya sahip ama aynı zamanda çok güzel plajları ve tertemiz bir denizi var. Yelken, rüzgar sörfü, dalış ve kano gibi birçok su sporunun yapıldığı bu tatlı beldede kuş gözlemciliği de mümkün.

14. İzmir – Çeşme, Ildır

Ildırı ya da Kızıl Şehir olarak bilinen Ildır’ın, Ege Bölgesi’nde yazlık dizilerin platosu olduğunu söylemek yalan olmaz. Bence bu özelliğinden önce Ildır’ın sakinliği ve görünümü buraya yerleşmek için yeterli sebep…

14. Balıkesir – Edremit, Akçay

Akçay aslında gerçek bir emeklilik merkezi. Bunu neden söylüyorum? Çünkü kasabanın yaz aylarındaki kalabalıkları dışında yerel nüfusun büyük bir kısmı emekli teyzelerimiz ve amcalarımızdan oluşuyor. Doğası ve atmosferiyle neden burayı seçtiklerini bir kez daha anlıyoruz.

15. Muğla – Datça, Mesudiye

Açıkçası Mesudiye ben görene kadar tamamen kullanıma hazır bir yerdi tabii. Modern bir köy yaşantısı var, yaz aylarında Hayıtbükü, Palamutbükü ve Ovabüküne yakın olduğu için maalesef kalabalık oluyor ama sezon dışında ‘manzara eşliğinde kahvemi nerede içeyim?’ diye düşünüyorum. Bence Mesudiye de listemizde olmayı her ilçe kadar hak ediyor.

haber-gaziosmanpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu