Ekonomi

Goldman Sachs, Avrupa ve ABD için tokenizasyona hazırlanıyor

Goldman Sachs şirketinin dünya çapındaki dijital varlıklar başkanı Matthew McDermott, yatırım bankasının 2024 yılında üç yeni tokenizasyon ürünü tanıtacağını belirtti. McDermott, 10 Temmuz’da bir röportajda, ürünlerin Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde satılacağını açıkladı. Ayrıca, 150 yıllık bankacılık devinin kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklara olan müşteri ilgisinde artış gözlemlemesinin ardından bu adımı attığını belirtti.

Goldman Sachs, rakiplerine paralel olarak kripto piyasasına katılmayı planlıyor. Matthew McDermott, bankanın dijital varlıklara yönelik müşteri ilgisinde önemli bir artış gözlemlediğini söyledi.

Goldman Sachs tarafından Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri için geliştirilen üç tokenizasyon ürünü hakkında bilgiler verildi. McDermott, yatırım bankasının kripto teklifini tokenizasyona genişletmeyi planladığını belirtti. Reel dünya varlıkları (RWA), para piyasası fonları (MMF) ve gayrimenkul varlıkları, özel veya halka açık blokzincirler üzerinde ihraç edileceğini söyledi.

McDermott, tokenizasyon girişimlerinin 2024 yılı sonuna kadar başlayacağını öngördü. Ayrıca, tokenizasyon yayılımının esas olarak bankanın ana müşterileriyle gerçekleşeceğini, bu müşterilerin çoğunlukla Avrupa’da olduğunu belirtti. Bir projenin Avrupa borç piyasasını hedef aldığı, diğerinin ise ABD fon sektörüne odaklanacağı bildirildi. Şirketin ayrıca tokenize ürünler için pazarlar oluşturduğu belirtildi.

McDermott ayrıca şirketin bireysel yatırımcılardan ziyade finansal kuruluşlara odaklanmayı planladığını belirtti. Yeni ürünlerin yalnızca onaylanmış blokzincirler üzerinde çalışacağını söyledi. Goldman Sachs, dünya çapındaki dijital varlıklar liderine göre, Reel Dünya Varlıkları piyasası, hızlı yürütme hızı ve menkul kıymetler için teminat olarak uygun genişletilebilir varlıklarıyla öne çıkıyor.

Blackrock ve Franklin Templeton’ın da tokenizasyon alanına girmeyi planladıkları belirtildi. McDermott, şirketin girişimlerine duyduğu umudu dile getirerek, risk sermayedarlarına çekici gelecek ürünler oluşturmanın başarının anahtarı olacağını belirtti. Ayrıca bankanın yatırımcı yorumlarını almak için Londra’da bir dijital varlık sempozyumu düzenlediğini de belirtti.

Matthew McDermott “Yapmak uğruna yapmanın bir anlamı yok. Kesin geri bildirim, yatırım yapma biçimlerini gerçekten değiştirecek bir şeydir” dedi.

McDermott, kripto para birimlerine olan yeniden ilginin artan sayıda dijital varlık borsa yatırım fonlarından (ETF’ler) kaynaklandığını belirtti. Bu yıl ondan fazla Bitcoin ETF’si kaydedildi. Ayrıca birkaç spot Ether ETF’si için düzenleyiciler tarafından kayıtların incelendiği bildirildi. Piyasa uzmanları, Ether ETF’lerinin bu ay işlem görmeye başlayacağını öngörüyor.

Bu yazı ilk olarak Coin Mühendisi üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu