Haber

TİP’li Kadıgil’den Adalet Bakanı Bozdağ’a: ‘Sizin Yeriniz Bakanlık Değil Sanık Sandalyesi’

Türkiye Emekçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, ‘Siz ki atadığınız hakim-savcıların yüzde 40’ı FETÖ’den ihraç edilmiş bir bakansınız. Sizin yeriniz bakan sandalyesi değil, sanık sandalyesidir’ dedi. 

Bütçe görüşmelerinde Bozdağ’ı eleştirdi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Adalet Bakanlığı, Şahsî Bilgileri Müdafaa Kurumu, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Yargıçlar ve Savcılar Konseyi, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ın bütçeleri görüşüldü. 

Komisyonda kelam alan TİP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a tepki gösterdi. 

Kadıgil konuşmasında Türkiye’de vatandaşların yargıya inancının kalmadığına dikkat çekti. Bozdağ’ın bakanlığı döneminde atadığı hakim ve savcıların yüzde 40’ının FETÖ’den ihraç edildiğini hatırlatan Kadıgil, ‘Sizin yeriniz bakan sandalyesi değil, sanık sandalyesidir’ dedi.

“Bu ülkede yaşayanların sadece yüzde 15’i yargının tarafsız olduğunu düşünüyor” ?

Kadıgil özetle şunları kaydetti:

“Sayın Bozdağ, ‘Adaleti çıkarırsan devlet, büyük bir çeteden başka nedir’ diye soruyor Augustinus. Bundan 15 yüzyıl evvel soruyor. 21. yüzyılın birinci 20 yılında AKP’nin kurduğu nizam, bundan daha net tabir edilemezdi diye düşünüyorum. 

Sadece ben bu türlü düşünmüyorum. Aksoy araştırma, bir araştırma yapmış geçtiğimiz mayıs ayında. Bu ülkede yaşayan insanların yüzde 15’i, yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu düşünüyor. Yalnızca yüzde 15’i bu türlü düşünüyor. Geri kalan yüzde 85’i diyor ki ‘Bu ülkede ne tarafsız ne bağımsız bir yargı var’. Bunu yalnızca ben ya da biz, muhalifler söylemiyor. AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin söylediklerine takılmamak gerek. Zira AKP’li seçmene soruyorlar, yüzde 72’si; MHP’li seçmene soruyorlar, yüzde 80’i ‘Ben yargıya güvenmiyorum. Tarafsız ya da bağımsız olduğunu düşünmüyorum’ diyor. Artık Sayın Bozdağ, bu sonuçlar bile Adalet Bakanı’nın istifa etmesine kâfi. Buna karşın siz ne yapıyorsunuz? Geldiniz, bize burada fıkra anlatıyorsunuz.

“Sizin yüzünüzden memleket ilkel bir orman kabilesine döndü”

Yani şu kitapçıkta emeği geçen herkese tek tek teşekkür mü edilir ne denir bilmiyorum. 20 yıllık AKP özetinin bir ironisini çıkart deseler aha anca bu kadar çıkartılır. Ben avukatım biliyor musunuz? İşini yapamayan, işini yaptırtmadığınız avukatlardan biriyim. Siz, bana burada gelmişsiniz, ‘lekelenmeme hakkı, mağdur odaklı adalet, efendim kadına yönelik şiddete sıfır tolerans, çocuğun etkin korunması’… Neler neler var. 

Vallahi ellerinize sıhhat. Yani dedim ya bu bir fıkra. ‘Mağdur odaklı adalet’ demişsiniz ya sormak lazım; Somada katledilen madencilerin katillerine hak ettikleri cezayı verdiği için hokus pokusla vazifelerinden ettiğiniz 12. Ceza Dairesi, Yargıtay’ın yargıçları var ya onların haberi var mı sanki sizin bu mağdur odaklı adalet anlayışınızdan? Ya da bir AKP milletvekilinin muhafazaları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’ın haberi var mı bu çok adaletli tavrınızdan? Ya da 10 Ekim Gar katliamında yakınlarını kaybedip 7 yıl sonra fakat sayın mahkemelerinizden bir keşif talebi alabilen 10 Ekim ailelerinin mesela haberi var mıdır?

Gerçekten ben kime ne anlatıyorum bilmiyorum. Kendi yargısını kendisi sağlamaya çalışan ilkel bir orman kabilesine döndü koca bir memleket sizin yüzünüzden. Yani size şunu sormak isterim: Bu kadar rezillik yetmedi mi? Yani şunu demenizi çok isterdim. ‘Artık bir parça liyakatle hakim-savcı ataması yapalım.’ Fakat bunu diyebilecek biri olsaydınız o sandalyede aslında oturuyor olmazdınız. Siz ki devrinizde atadığınız hakim-savcıların yüzde 40’ı FETÖ’den ihraç edilmiş bir bakansınız. Sizin yeriniz bakan sandalyesi değil, sanık sandalyesidir Sayın Bozdağ.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu